Oswietlenie awaryjne znaki bezpieczenstwa

Systemy oświetlenia awaryjnego mają szczególnie kluczową osobę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich istnienie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w niniejszych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na inne rodzaje, ale zadaniem każdego z nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie chociaż w przemyśle lecz więcej w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku codziennej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do wykorzystywania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło tworzyć wiele godzin, ale działalność będzie można i dostarczyć do następnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.